Bezrobocie w Polsce na poziomie 5,9%

Bezrobocie w Polsce na poziomie 5,9%

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego stopa bezrobocia rejestrowanego, pod koniec czerwca 2018 roku, wynosiła 5,9%, co daje 967,9 tys. osób pozostających bez zatrudnienia. Jak podaje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, jest to najniższy zarejestrowany poziom od 28 lat.

Województwami o najniższej stopie bezrobocia są województwo Wielkopolskie (3,3%), województwo Śląskie (4,5%) oraz województwo Małopolskie (4,8%). Tak wysoka lokata województwa Śląskiego pozwala absolwentom uczelni wyższych patrzeć w przyszłość z optymizmem.

Eurostat, czyli Europejski Urząd Statystyczny podaje, iż Polska (z bezrobociem na poziomie 3,8%) znajduje się w pierwszej czwórce krajów z najniższym bezrobociem w Unii. Wyprzedzają nas tylko Czesi (2,3%), Niemcy (3,4%) oraz Węgrzy (3,7%). Na przeciwnym biegunie znaleźli się Grecy (20,1%), Hiszpanie (15,8%) oraz Włosi (10,7%).

Jak widać poziom bezrobocia podany przez Eurostat różni się od tego podanego przez GUS (Eurostat: 3,8%, GUS: 5,9%), jednak są to różnice wynikające z metodologii przeprowadzania badań.

Źródła:

http://stat.gov.pl/

https://www.mpips.gov.pl/

http://ec.europa.eu/eurostat

21
Sierpień2018